Lpg Tank Değişimi

Lpg Tank DeğişimiLPG Tankı Kullanım Ömrü 10 Yıl Olup Yeni Tankla Değiştirilmesi Gereklidir.

LPG Tank Değişim ve Montajı Sonrası Yapılması Gereken İşlemler
LPG Tank değişimi aracınızda bir tadilat yapıldığı anlamına gelir ve bu durumun aracın ruhsatına TüvTürk tarafından işlenmesi gerekir. Aksi takdirde kasko sigorta ile ilgili kaza işlemlerinde ve trafik kontrollerinde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Araç imal, Tadil ve montajı ile ilgili yönetmeliğe göre LPG taktırmak ve tank değiştirmek tadilat kapsamına girer.
Makina Mühendisleri Odasından Sızdırmazlık alamaya Gerek var mı?
Önceki dönemlerde LPG taktırdıktan sonra projeniz alıp Makine Mühendisleri Odasına giderek gerekli kontrolleri yaptırıp sonrasında ise Sızdırmazlık Raporu almanız gerekiyordu. Ancak yeni genelge ile bu işlerin tamamı aracın montajını yapan LPG dönüşüm yetkili firmalara/ kişilere devredildi ve LPG taktırdıktan sonra Sızdırmazlık Raporu prosedürü de ortadan kalkmış oldu.
Sızdırmazlık Kontrolü Yapılmayacak mı?
Sızdırmazlık kontrolü yapılacak ancak LPG takan firma gerekli kontrolü yaptıktan sonra aynen egzoz muayenesinde olduğu gibi yetkilendirilmiş firmalar sızdırmazlık raporu verecek ve buda Makine Mühendisleri Odasının yaptığı ile eşdeğer sayılacak. Tank üzerindeki bilgiler eğer lpg tankınızın üzerindeki bilgiler 4 haneli ise (tarih - 03/07) aracınızın yine sızdırmazlık almaya ihtiyacı var. Ancak almamanız durumunda yine muayeneden hafif kusur olarak geçmektedir.